УКР | ENG





Partners and Friends





Sponsors



General Media Partners





Partners



Main Media Partners




Official Media Partners




Media Partner









MEMBER OF









Newsroom

COMPETITION’S WINNERS

24.04.2010


COMPETITION’S WINNERS

   

СЕРЕДНЯ груПа                                                    Intermediate  group

 


 

 

/

 

за жеребку-ванням

distribution

by lots

У ч а с н и к

P a r t i c i p a n t

НАГОРОДА

Award

1                     

5

Лопатинський Роман, Україна

Lopatynskyi Roman, Ukraine

Звання лауреата I премії

Золота медаль

Title Laureate of the Ist Prize

Gold medal

2                     

3

Сун Ютун, Китай

Sun Yutong, China

Звання лауреата II премії

Срібна медаль

Title Laureate of the IInd Prize

Silver medal

3                       

13

Женьє Ремі, Франція

Geniet Remi, France

Звання лауреата III премії

Бронзова медаль

Title Laureate of the IIIrd Prize

Bronze medal

 

4                       

25

Сасько Поліна, Україна

Sasko Polina, Ukraine

Звання лауреата ІII премії

Бронзова медаль

Title Laureate of the IIIrd Prize

Bronze medal

5                       

12

Гологан Андрій, Румунія

Gologan Andrei, Romania

Звання лауреата IV премії

Title Laureate of the IVth Prize

 

6                       

2

Міщенко Антуанетта, Україна

Mishchenko Antuanetta, Ukraine

Звання лауреата V премії

Title Laureate of the Vth Prize

                   

   

СТАРША  груПа                                                         senior  group

 

 

 

/

 

за жеребку-ванням

distribution

by lots

У ч а с н и к

P a r t i c i p a n t

НАГОРОДА

Award

1            

26

Кім Го Вон, Корея

Kim Kho Woon, Korea

Звання лауреата I премії

Золота медаль

Title Laureate of the Ist Prize

Gold medal

2            

5

Котис Василь, Україна

Kotys Vasyl, Ukraine

Звання лауреата II премії

Срібна медаль

Title Laureate of the IInd Prize

Silver medal 

3            

15

Коваленко Олексій, Україна

Kovalenko Oleksiy, Ukraine

Звання лауреата III премії

Бронзова медаль

Title Laureate of the IIIrd Prize

Bronze medal

4          

28

 Окросцварідзе Лука,    

  Грузія – Росія

 Okrostsvaridze Luka,

  Georgia-Russia

Звання лауреата ІV премії

Title Laureate of the IVth Prize

 

5            

16

 Корякін Олександр, 

  Російська Федерація

 Koriakin Aleksandr,

  Russian Federation

Звання лауреата V премії

Title Laureate of the Vth Prize

 

6            

32

Улаєва Анна, Україна

Ulaeva Anna, Ukraine

Звання лауреата VI премії

Title Laureate of the VIth Prize

 

 

Special competition’s prizes

 

International Charitable Fund of Vladimir Horowitz competition

Performance of the VIII competition’s laureate in the concert of International festival “Kyiv Summer Music Evenings” in season 2010-2011

Sasko Polina, Ukraine

 

Study scholarship in International Summer Music Academy in nomination “Play with orchestra”

Gologan Andrei, Romania

 

European Union of Music Competitions for Youth (EMCY)

'EMCY Prize' certificate

Lopatynskyi Roman, Ukraine

 

National Philharmonic of Ukraine

Performance of the VIII competition’s laureate in Lysenko Column Hall in next concert seasons

Lopatynskyi Roman, Ukraine

 

Polish Institute in Kyiv

Performance of the VIII competition’s laureate with a repertoire of works by Chopin in the concert on 26 June 2010 in the framework of International festival “Kyiv Summer Music Evenings”

Mishchenko Antuanetta, Ukraine

 

Academy of Arts of Ukraine

Diploma “For the performance of work by Ukrainian composer”

Sasko Polina, Ukraine

(for the performance of work by G. Sasko “Holiday on the Vsevolod Hill”)

Kim Kho Woon, Korea

(for the performance of work by V. Ptushkin “Improvisation and burlesque”)

 

Frederic Chopin University of Music (Poland)

Concerts of the VIII Competition’s laureates in Białystok

Lopatynskyi Roman, Ukraine

Geniet Remi, France

Kotys Vasyl, Ukraine

Kovalenko Oleksiy, Ukraine

 

Animato Association (France)

1) two recitals in Paris in the Alfred Cortot Hall for the first prize-winners, one for intermediate and one for senior groups

Lopatynskyi Roman, Ukraine

Sun Yutong, China

Geniet Remi, France

Kim Kho Woon, Korea

Okrostsvaridze Luka, Georgia-Russia

 

2) a recital as Marian Rybicki’s  personal prize to a laureate of his choice.

Performance with Morocco Philharmonic orchestra in Casablanca

Lopatynskyi Roman, Ukraine

Kim Kho Woon, Korea

Geniet Remi, France

 

Special prize for the performance of the piece of music from Vladimir Horowitzs repertoire

Geniet Remi, France

(for the performance of Mazurka Op.17 No.4 by F.Chopin)

Ulaeva Anna, Ukraine

(for the performance of Sonatas by D. Scarlatti)

 

Personal prize of the Principal conductor of Symphony Orchestra of the National Philharmonic of Ukraine, People’s Artist of Ukraine Mykola Dyadyura

Performance with the Polish State Philharmonic Orchestra (Katowice)

Kim Kho Woon, Korea

 

Kyiv Watch Factory

Presents to finalists of the VIII International competition for young pianists in memory of Vladimir Horowitz

 

Gifts to laureates and jury members from Swedish company “Oriflame”

 



© 1997-2007, Horowitz Competition, All rights reserved.